Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd

@ZlotySzlakOrlichGniazd

Polubienia 0
Ocena brak
Opinie 0
Tak
0 Czy ten profil jest Zaufany?
Nie
Zobacz profil Strona www

Szczegóły

Utworzono: 29 czerwca 2015

Ostatnia aktualizacja: 2022-12-12

Kategorie: Sport i rekreacja, Witryna internetowa

Opis

Jest to najstarszy jurajski szlak. Jego początki sięgają roku 1927. Długość szlaku wynosi 163,9 km, zaczyna się on w Krakowie, a kończy w Częstochowie.

Teren leżący pomiędzy Krakowem i Częstochową, zwany Wyżyną Krakowsko-Częstochowską, to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Kolebka naszej kultury, gdzie

o zabytki łatwiej niż w każdej innej części kraju, położona jest pośród przepięknych pagórków porośniętych lasami, wśród malowniczych wapiennych ostańców, stwarzając wrażenie niezwykłej harmonii występującej pomiędzy człowiekiem i środowiskiem. W odległej przeszłości na terenie Śląska i Małopolski powstawały pierwsze osady ludzkie. Na początku drugiego tysiąclecia wzniesiono tutaj pierwsze grody obronne, które chronić miały szlaki handlowe w tworzącym się państwie piastowskim. W XIV wieku za czasów panowania Kazimierza Wielkiego na pograniczu polsko-czeskim, często w miejscu drewnianych grodów, wybudowano szereg warownych zamków m.in. w Ojcowie, Olsztynie, Lelowie, Bobolicach i Mirowie, w celu zabezpieczenia ówczesnej stolicy – Krakowa i ochrony granic państwa. Powstał w ten sposób system obronny zamków, uzupełniony niewielkimi strażnicami, ufortyfikowanymi klasztorami i kościołami.

Duży wkład w utworzenie takiego systemu wniosły również możne rody szlacheckie, które wybudowały na tym terenie swe warowne siedziby m.in. w Ogrodzieńcu, Smoleniu, Bydlinie, Pilicy, Morsku, Udorzu, Rabsztynie, Pieskowej Skale, Korzkwi, Lipowcu i Rudnie. Jurajskie zamki budowane były najczęściej na szczytach wzniesień, pośród trudno dostępnych skał wapiennych, stąd wzięła się ich nazwa – „Orle Gniazda”.

Niestety, dziś większość tych wspaniałych budowli możemy oglądać tylko jako ruiny. Przyczyniły się do tego głównie wojny szwedzkie, w czasie których ograbiono i zniszczono większość zamków, a później rozbiory i restrykcyjna polityka zaborców. Na szczęście w ostatnim czasie ponowione zostały próby rekonstrukcji tych historycznych budowli i zostały odbudowane

z ruin zamki w Bobolicach i Korzkwi.

Pieszy, czerwony Szlak Orlich Gniazd o długości 164 km, opisany i utworzony przez Kazimierza Sosnowskiego prowadzi przez teren dwóch województw: śląskiego i małopolskiego. Został wyznakowany już w 1950 roku chociaż prace nad tym rozpoczęły się już w 1927 roku kiedy to Stanisław Leszczyński zaproponował wyznaczenie szlaku w czasopiśmie "Ziemia". Myślą przewodnią w trakcie prac przy tworzeniu szlaku było zaprojektowanie trasy turystycznej przebiegającej przez teren Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, pokazującej największe jej walory i atrakcje turystyczne, propagując jednocześnie aktywny tryb spędzania wolnego czasu. Szlak Orlich Gniazd widnieje pod numerem pierwszym w ogólnopolskim rejestrze znakowanych szlaków pieszych. Ta zaszczytna pozycja wynika z malowniczości ukształtowania terenu, obecności licznych ostańców skalnych i jaskiń oraz licznych zabytków w postaci zamków oraz strażnic.

Na szlaku znajdują się "Orle Gniazda" czyli zamki i warownie budowane na wapiennych

i skalistych wzniesieniach, pamiętające jeszcze czasy Kazimierza Wielkiego.

Główne atrakcje na szlaku to:

- Zamek w Korzkwi (odrestaurowany)

- Ruiny Zamku Królewskiego na Złotej Górze w Ojcowie

- Zamek Królewski w Pieskowej Skale

- Ruiny Zamku w Rabsztynie

- Ruiny Zamku w Bydlinie

- Ruiny Zamku w Smoleniu

- Ruiny Zamku w Pilicy

- Ruiny Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu

- Ruiny Zamku "Bąkowiec" w Morsku

- Zamek w Bobolicach (odrestaurowany)

- Ruiny Zamku w Mirowie

- Ruiny Zamku w Ostrężniku

- Ruiny Zamku w Olsztynie

Szlak przebiega również przez bardzo atrakcyjne tereny jakimi są: Ojcowski Park Narodowy, liczne rezerwaty przyrody np. Smoleń, Góra Zborów, Ostrężnik, Parkowe, Sokole Góry, Zielona Góra i inne. Klamrą spinającą szlak są Wawel oraz Jasna Góra. Nowymi atrakcjami na szlaku są powstałe w 2010 roku dwa parki tematyczne Miniatur Zamków Jurajskich zlokalizowane w Podzamczu gmina Ogrodzieniec oraz Piasku gmina Janów. W 2011 roku na Złotej Górze w Częstochowie powstał również Park Miniatur Sakralnych.

Na szlaku dobrze rozwinięta jest baza turystyczna i okołoturystyczna, wystarczająca baza noclegowa poczynając od hoteli, na kwaterach agroturystycznych kończąc oraz szereg obiektów gastronomicznych, pozwalają na zaplanowanie nawet dłuższego pobytu. Szlak oznakowany jest jednolicie na całej długości, a przejście pieszo Szlaku Orlich Gniazd z uwzględnieniem zwiedzania podstawowych jego atrakcji zajmuje ok. 6-7 dni. Warto również wspomnieć, że na szlaku wyznaczone są również dwie trasy: Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd oraz Transjurajski Szlak Konny.

Szlak dysponuje również atrakcjami "kompleksowymi" zarówno dla starszych – zamki, strażnice, liczne kościoły, Ojcowski Park Narodowy, Rezerwaty Przyrody, jak i dla młodszych – parki linowe, możliwości wspinaczki skałkowej i eksploracji jaskiń, parki miniatur. Na całej długości szlaku rozsiane są punkty Informacji Turystycznej.

Jesteś właścicielem tego profilu? Zyskaj za darmo więcej zapytań i klientów w swojej firmie

Darmowe wyróżnienie profilu na 30 dni!

Dołącz do Zaufany Profil

Opinie o Szlak Orlich Gniazd

Brak opinii.

Dodaj opinię

Jesteś właścicielem tego profilu?

Jeśli tak, nie trać możliwości aktualizowania swojego profilu, odpowiedzi na opinie oraz wysokiej pozycji w wyszukiwarkach.

Zarządzaj tym profilem

Może Ci się spodobać

x

Zgłoś naruszenie

Szlak Orlich Gniazd
@ZlotySzlakOrlichGniazd

Klikając "Wyślij zgłoszenie", oświadczam iż akceptuję Regulamin serwisu i Politykę prywatności Serwisu ZaufanyProfi.pl