Fundacja Szklane Pułapki

Fundacja Szklane Pułapki

@szklanepulapki

Polubienia 0
Ocena brak
Opinie 0
Tak
0 Czy ten profil jest Zaufany?
Nie
Zobacz profil Strona wwwZadzwoń

Lokalizacja

Adres: Wroclaw, Poland

Ostatnia aktualizacja: 2022-09-25

Opis

Celem nadrzędnym Fundacji Szklane Pułapki są działania ochronne, tak aby jak największa liczba szklanych powierzchni w Polsce stała się widoczna dla ptaków.

Problem kolizji ptaków ze szklanymi elementami infrastruktury, mimo jego olbrzymiej skali, jest wciąż bagatelizowany. Niewłaściwe zabezpieczone budynki są obiektami powszechnie projektowanymi w przestrzeni publicznej. Niestety, architekci i osoby odpowiedzialne za powstawanie nowych inwestycji nie mają wiedzy i świadomości o skali problemu jakim są ptasie kolizje ze szklanymi elewacjami. Tymczasem naukowcy szacują i alarmują, że każdego roku w wyniku kolizji z szybami giną miliardy ptaków na całym świecie, tym samym stanowią one drugą po utracie siedlisk przyczynę spadku liczebności ptaków w skali globalnej. W USA co roku od 365 do 988 milionów ptaków ginie w wyniku zderzenia z szybami, przy założeniu, że każdy budynek w USA zabija w tym czasie od 1 do 10 osobników. Z kolei w Kanadzie skala śmiertelności ptaków z tego powodu może osiągać około 25 milionów rocznie (zakres od 16 do 42 milionów ofiar). Przez szyby każdego roku giną miliony ptaków w Niemczech (100–115 milionów, co stanowi 5–10% populacji ptaków w tym kraju). W samym tylko Berlinie mówi się o 4 milionach osobników, które każdego roku nie przeżywają zderzeń z szybami. W Polsce najdokładniejsze informacje dotyczące skali problemu pochodzą z badań nad kolizjami ptaków z wiatami przystankowymi, prowadzonych wspólnie przez Fundację Szklane Pułapki, Instytut Ochrony Przyrody PAN oraz Instytut Biologii Ssaków PAN. Badania te stanowią pierwszy na świecie kompleksowy opis znaczenia szklanych wiat przystanków komunikacji zbiorowej w kontekście kolizji ptaków. Podczas niemal 2,5 tysiąca kontroli prowadzonych na 81 wiatach przystankowych na Dolnym Śląsku w ciągu jednego roku stwierdzono 155 kolizji, znajdując kilkadziesiąt martwych ptaków należących do 17 gatunków. Najczęściej odnotowywane to: kosy, rudziki, wróble, bogatki i śpiewaki. Na najbardziej „kolizyjnej” wiacie przystankowej zarejestrowano aż 18 kolizji w ciągu roku, choć rzeczywista liczba zderzeń była tu zapewne znacznie większa.

Kolizji ptaków z szybami są więc olbrzymim problem, którego konsekwencją są nieodwracalne straty w populacji ptaków. Zagrożeniem są głównie duże szklane powierzchnie: oszklone wieżowce, wysokie budynki, ekrany akustyczne, ale również mniejsze szklane elementy np. szyby naszych domów stanowią bardzo poważne i śmiertelne zagrożenie dla ptaków. W ostatnich latach problemem stają się także szklane wiaty przystanków komunikacji zbiorowej. Te nowoczesne i modne elementy infrastruktury coraz częściej zastępują mało estetyczne betonowe czy metalowe przystanki. Tymczasem, ptaki mimo doskonałego wzroku, najlepszego wśród kręgowców, nie widzą przeźroczystej szyby. Lecący ptak nie traktuje szyby jako przeszkody, nie próbuje tym samym bezpiecznie jej ominąć. Kolejnym aspektem, który zwiększa liczbę kolizji jest tzw. efekt lustra. Szyby skutecznie odbijają atrakcyjne dla ptaków elementy środowiska takie jak drzewa, krzewy czy niebo. Ptaki widząc takie miejsca próbują się do nich dostać, wlatując wprost na szybę. Dlatego nawet niewielka szklana powierzchnia stanowi dla ptaków śmiertelne zagrożenie.

Dołącz do nas!

UWAGA, Strona zawiera zdjęcia martwych zwierząt. See less

Jesteś właścicielem tego profilu? Zyskaj za darmo więcej zapytań i klientów w swojej firmie

Darmowe wyróżnienie profilu na 30 dni!

Dołącz do Zaufany Profil

Opinie o Fundacja Szklane Pułapki

Brak opinii.

Dodaj opinię

Jesteś właścicielem tego profilu?

Jeśli tak, nie trać możliwości aktualizowania swojego profilu, odpowiedzi na opinie oraz wysokiej pozycji w wyszukiwarkach.

Zarządzaj tym profilem

Może Ci się spodobać

x

Zgłoś naruszenie

Fundacja Szklane Pułapki
@szklanepulapki

Klikając "Wyślij zgłoszenie", oświadczam iż akceptuję Regulamin serwisu i Politykę prywatności Serwisu ZaufanyProfi.pl