Gmina Grajewo

Gmina Grajewo

@naszagmina2

Polubienia 0
Ocena brak
Opinie 0
Tak
0 Czy ten profil jest Zaufany?
Nie
Zobacz profil Strona www

Ostatnia aktualizacja: 2022-09-22

Kategorie: Społeczność

Opis

Gmina Grajewo położona jest w województwie podlaskim, w powiecie grajewskim wokół 23–tysięcznego miasta Grajewo.

Gmina Grajewo położona jest w województwie podlaskim, w powiecie grajewskim wokół 23–tysięcznego miasta Grajewo. Powierzchnia gminy wynosi 30 813 ha. Na jej terenie istnieje 49 sołectw (51 miejscowości). Jest to region typowo rolniczy, którego mieszkańcy specjalizują się głównie w hodowli bydła mlecznego i współpracują ze Spółdzielnią Mleczarską „Mlekpol” w Grajewie.

Gmina posiada duże walory przyrodnicze, wśród których króluje Biebrzański Park Narodowy, stanowiący jedyny w tej części kontynentu obszar bagienny. Jego nadzwyczajne krajobrazy nie tylko inspirują artystów, fotografików i malarzy, ale także przyciągają licznych turystów.

Walory przyrodnicze Gminy Grajewo umożliwiają uprawianie różnych form turystyki. Sprzyja temu:

- bliskie sąsiedztwo Biebrzańskiego Parku Narodowego

- przepływające przez gminę rzeka Ełk i Kanał Rudzki

- położone na jej terenie Jezioro Toczyłowo i Jezioro Mierucie

- czyste powietrze, duże kompleksy leśne.

Gmina Grajewo od samego początku realizuje proces zrównoważonego rozwoju mający na celu poprawę życia mieszkańców i troskę o środowisko naturalne przy wykorzystaniu środków pomocowych z programów unijnych i krajowych.

Inwestycje wodociągowe - były priorytetowym zadaniem od samego początku. Samo-rządy poszczególnych kadencji mając na uwadze perspektywiczny rozwój mleczarstwa oraz wejście w struktury UE chciały jak najszybciej przygotować miejscowych rolników do konkurowania na rynkach unijnych. Obecnie do sieci wodociągowej przyłączonych jest 49 sołectw, co stanowi praktycznie 100% zwodociągowania gminy. Realizowano także wodociągowanie gminy w zabudowach kolonijnych.

Oświata - przejęcie przez gminę obowiązku prowadzenia szkół spowodowało wiele problemów i napięć. Władze samorządowe podjęły odważne i niepopularne decyzje o likwidacji niewielkich szkół, ale tym samym utworzyły optymalną sieć szkół w gminie Grajewo, składającą się z 3 szkół podstawowych i jednego gimnazjum. Racjonalna sieć szkół pozwoliła na realizację szeregu inwestycji. Rozbudowano Gimnazjum w Danówku poprzez nadbudowę dodatkowego piętra. Wybudowano nowy budynek SP w Rudzie. Dokonano kompleksowych remontów wszystkich szkół. Nastąpiło unowocześnienie systemu ogrzewania,wykonano termomodernizację budynków, wybudowano naturalne oczyszczalnie. Pełnowymiarowe sale sportowe posiada Gimnazjum w Danówku, SP w Rudzie i SP w Białaszewie. Aktualnie w fazie realizacji jest budowa sali sportowej przy SP w Wierzbowie. Obecnie wszystkie szkoły są wizytówką gminy.

Inwestycje drogowe - do najważniejszych inwestycji drogowych możemy zaliczyć budowę nawierzchni asfaltowych i chodników w miejscowościach gminnych oraz przebudowę dróg na odcinkach: Elżbiecin – Pieniążki; Konopki – Mierucie; Szymany – Łamane Grądy -Szymany – Kolonia; Ruda – Sojczyn Borowy – Kapice wspólnie z powiatem grajewskim oraz liczne remonty dróg dojazdowych do pół.

Modernizacja systemu oświetlenia - w 2005 r. na terenie praktycznie całej gminy wykonano modernizację systemu oświetlenia drogowego. Zamontowano nowe energooszczędne oprawy sodowe oraz dobudowano linię napowietrzną. W ramach tejże modernizacji w 2006 r. nastąpiła budowa nowych punktów świetlnych przy drodze krajowej w miejscowości Ciemnoszyje i przy drodze gminnej w Koszarówce.

Odnowa i rozwój wsi - realizacja projektów: urządzenie centrum wsi w miejscowościach Białaszewo, Boczki – Świdrowo, Wierzbowo, budowa Centrum Rekreacyjno – Sportowego w Popowie oraz termomodernizacja świetlic wiejskich to wyjście naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Nowoczesne świetlice wiejskie wyposażone w komputery z dostępem do internetu służą społeczeństwu w dostępie do informacji oraz stanowią miejsce ich życia kulturalnego, sportowego i towarzyskiego.

Oferta inwestycyjna - ze względu na typowo rolniczy charakter gminy i niewielki udział podmiotów gospodarczych, które w znacznym stopniu przyczyniają się do rozwoju w różnych aspektach, m.in. społecznym, gospodarczym, władze gminy ciągle czynią starania w sprawie pozyskania potencjalnych inwestorów. Aktualnie w przyjętym studium kierunków i rozwoju gminy są wydzielone tereny pod działalność usługowo-przemysłową szczególnie położone w bliskości miasta Grajewo w miejscowościach Koszarówka, Popowo, Toczyłowo, Ruda. Ponadto położenie gminy przy głównych ciągach dróg krajowych (61 i 65) stwarza dobre warunki dla innych dziedzin. Znaczne tereny zajęte pod wydobywanie kopalin oraz planowana budowa farmy wiatrowej pozwalają optymistycznie spojrzeć w przyszłość na rozwój gminy. Należy wspomnieć o jeziorach i Biebrzańskim Parku Narodowym, a to również atuty do prowadzenia turystyki i agroturystyki.

Jacek Szeszko (www.gminagrajewo.pl) See less

Jesteś właścicielem tego profilu? Zyskaj za darmo więcej zapytań i klientów w swojej firmie

Darmowe wyróżnienie profilu na 30 dni!

Dołącz do Zaufany Profil

Opinie o Gmina Grajewo

Brak opinii.

Dodaj opinię

Jesteś właścicielem tego profilu?

Jeśli tak, nie trać możliwości aktualizowania swojego profilu, odpowiedzi na opinie oraz wysokiej pozycji w wyszukiwarkach.

Zarządzaj tym profilem

Może Ci się spodobać

x

Zgłoś naruszenie

Gmina Grajewo
@naszagmina2

Klikając "Wyślij zgłoszenie", oświadczam iż akceptuję Regulamin serwisu i Politykę prywatności Serwisu ZaufanyProfi.pl