Koło Gospodyń Wiejskich w Brzeziu

Koło Gospodyń Wiejskich w Brzeziu

@kgwbrzezie

Polubienia 0
Ocena brak
Opinie 0
Tak
0 Czy ten profil jest Zaufany?
Nie
Zobacz profil Zadzwoń

Ostatnia aktualizacja: 2022-09-22

Opis

Brzezie wieś położona tuż przy mieście Gostyniu na zachód od niego. Nazwę tę spotyka się w dawnych zapiskach jakoBrzezye, Brzesye, Brzesze, Brzese, Brzeze, Brseze, Breze, Bresze, Brese.Wieś ta należy do najstarszych siedlisk w powiece gostyńskim. Świadczy o tym choćby znaleziona na polach Brzezia kamienna siekierka. Lecz i z czasów historycznych mamy dowód, że wieś ta była osadą starą, może nawet starszą niż sąsiedni Gostyń. Przecież w roku 1278 otrzymuje od księcia Przemysła, Mikołaj Przedpełkowicz zezwolenie na założenie miasta w Gostyniu lub Brzeziu. Mikołaj wybrał Gostyń, widocznie położenie o tym zadecydowało.

Brzezie

Wieś po raz pierwszy w źródłach pojawia się w roku 1278, w dokumencie lokacyjnym miasta Gostynia. Wiadomo jednak, że istniała już dużo wcześniej. Pierwotnie należała do parafii Stary Gostyń, później gostyńskiej. Po roku 1332 Mikołaj, syn Wojciecha herbu Łodzia (wnuk Mikołaja, założyciela miasta),, wojewoda poznański i dziedzic Gostynia, odstąpił miastu robocizny i służby należne mu z sołectwa w Brzeziu. W 1337 roku tenże Mikołaj nadał miastu Brzezie z przywilejem posiadania jej użytków (sobie natomiast rezerwował prawo do pobierania czynszów). Miesz­kańcy Brzezia mieli odtąd ponosić ciężary na rzecz miasta w wysokości o połowę niższej niż mieszczanie z Gostynia. Od tego momentu faktycznymi właścicielami wsi są kolejni posiadacze miasta – Łodziowie, Wezenborgowie i Borkowie Gostyńscy. W 1595 roku część Gostynia oraz wsie Dusina, Pożegowo, Podrzecze, Bodzewko i Brzezie Zygmunt Gostyński sprzedał Stanisławowi Radzewskiemu i w rękach jego potomków pozostawały one do 1748 roku. Istniał tutaj folwark, który był administrowany przez władze miejskie. W XVIII wieku tutejsze ziemie często wydzierżawiano. W 1798 roku było tu 21 domów. W roku 1834 liczba mieszkańców wynosiła 182. Reces uwłaszczeniowy podpisano tutaj w 1838 roku. W 1845 roku powstała wieś Brzezie Huby licząca 19 gospodarstw. Pozostała resztówka przeszła w ręce niemieckie, prawdopodobnie Fryderyka Espenhahna. Wymienia się go jako właściciela wsi w roku 1859. Od niego włości odkupił Józef Stefański, a od niego z kolei bracia Daniel. Oni do spółki z Karolem Czechem uruchomili tu pod koniec XIX wieku cegielnię. W 1907 roku Brzezie miało 269 mieszkańców, a sąsiednie Huby – 87. W 1907 roku przeszło Brzezie w ręce Komisji Kolonizacyjnej. W 1917 roku Karol Czech zlikwidował cegielnię.W latach okupacji wieś nosiła nazwę Birkenheim. See less

Jesteś właścicielem tego profilu? Zyskaj za darmo więcej zapytań i klientów w swojej firmie

Darmowe wyróżnienie profilu na 30 dni!

Dołącz do Zaufany Profil

Opinie o Koło Gospodyń Wiejskich w Brzeziu

Brak opinii.

Dodaj opinię

Jesteś właścicielem tego profilu?

Jeśli tak, nie trać możliwości aktualizowania swojego profilu, odpowiedzi na opinie oraz wysokiej pozycji w wyszukiwarkach.

Zarządzaj tym profilem

Może Ci się spodobać

x

Zgłoś naruszenie

Koło Gospodyń Wiejskich w Brzeziu
@kgwbrzezie

Klikając "Wyślij zgłoszenie", oświadczam iż akceptuję Regulamin serwisu i Politykę prywatności Serwisu ZaufanyProfi.pl