Związek Piłsudczyków R.P. Oddział Kraśnik | Krasnik

Związek Piłsudczyków R.P. Oddział Kraśnik | Krasnik

@666912030063018

Polubienia 0
Ocena brak
Opinie 0
Tak
0 Czy ten profil jest Zaufany?
Nie
Zobacz profil Zadzwoń

Szczegóły

Utworzono: 26 czerwca 2014

Ostatnia aktualizacja: 2022-12-07

Kategorie: Organizacja pozarządowa

Opis

Związek Piłsudczyków RP , propaguje i upamiętnia postać i dokonania Marszałka Piłsudskiego.

Zarys historii powstania Związku Piłsudczyków RP w Kraśniku.

W marcu 1993 r., z inicjatywy istniejącego przy Garnizonie W. P. w Kraśniku Klubu Oficerów rezerwy im. gen. broni Władysława Andersa, powstało Koło Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego. Zostało ono zarejestrowane jako organizacja terenowa Zarządu Krajowego TPJP istniejącego w Warszawie od roku 1988. Głównymi inicjatorami tego przedsięwzięcia byli prezes Klubu Jerzy Cichocki oraz jego wiceprezes Romuald Mirosławski, a członkami Koła zostali wszyscy członkowie Klubu w liczbie 23 osób. Należy przy tym zaznaczyć, że wśród mieszkańców Kraśnika tradycje czynów świetlanej pamięci Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego są wiecznie żywe. Świadczy o tym pomnik Marszałka wzniesiony na rynku kraśnickim w roku 1930, a po zburzeniu go przez okupanta hitlerowskiego, postawiony ponownie przez społeczeństwo miasta i odsłonięty w dniu

11 listopada 1992 r.

Pierwszy Zarząd Koła ukonstytuował się następująco:

- Prezes – Romuald Mirosławski

- Wiceprezes – Jerzy Cichocki

- Sekretarz – Józef Pakuła

- Skarbnik – Henryk Doliński

- Członek Zarządu – Zenon Damuć

Klub Oficerów Rezerwy wspólnie z Kołem TPJP posiadają własny lokal oraz Izbę Pamięci, bogato wyposażoną w szereg eksponatów militarnych i zdjęć fotograficznych, obrazujących działalność Koła i Klubu. Lokal ten udostępniony został przez prezesa Koła Pana Romualda Mirosławskiego w jego własnym budynku mieszkalno – zakładowym i jest przedmiotem zwiedzania przez delegacje wojskowe różnych jednostek i szczebli zarządzania, a także przez młodzież uczniowską i harcerską.

Zgodnie z „Deklaracją Programową” Związku Piłsudczyków RP – Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego – podstawowym działaniem naszego Koła jest popularyzacja postaci i myśli Józefa Piłsudskiego, kształtowanie postaw obywatelskich zgodnych z jego wskazaniami oraz propagowanie w społeczeństwie jego idei. W tym celu współpracujemy z innymi organizacjami społecznymi, kombatanckimi i młodzieżowymi na terenie miasta Kraśnik i Powiatu Kraśnickiego.

Zgodnie z organizowanym corocznie kalendarzem uroczystości przedstawiciele naszego Okręgu Związku Piłsudczyków RP biorą udział w obchodach świąt narodowych, organizowanych na terenie Kraśnika oraz innych uroczystościach rocznicowych

i patriotyczno – religijnych, organizowanych w Kraśniku oraz na terenie województwa lubelskiego. W miejscowych uroczystościach obecny prezes Związku Jerzy Cichocki pełni

z reguły funkcję mistrza ceremonii i dowódcy pocztów sztandarowych. Należy przy tym zaznaczyć, że centralnym punktem uroczystości patriotycznych przeprowadzanych

w Kraśniku jest zawsze pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Do stałych pozycji kalendarza należy przede wszystkim udział w rocznicowych uroczystościach związanych z osobą Marszałka Józefa Piłsudskiego, tj. datą jego urodzin

(5 grudnia), obchodami imienin (19 marca) oraz rocznicą śmierci (12 maja). Dwie pierwsze uroczystości organizowane są przez Zarząd Krajowy natomiast organizatorami obchodów rocznicy śmierci są poszczególne okręgi czy oddziały.

W Kraśniku w dniu 12 maja corocznie odprawiana jest msza św. za Ojczyznę

w intencjach:

- rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego;

- rocznicy śmierci gen. broni Władysława Andersa;

- rocznicy rozpoczęcia bitwy pod Monte Cassino.

We mszy św. uczestniczą władze miasta i powiatu, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i szkolnych, orkiestra straży pożarnej, zaproszeni goście z Warszawy, Lublina, Świdnika, Tomaszowa Lubelskiego oraz licznie mieszkańcy miasta. Po mszy św. następuje przemarsz do Zespołu Placówek Oświatowych Nr 2 w Kraśniku, gdzie rozpoczyna się część oficjalna w trakcie, której wielu zasłużonych członków otrzymuje patenty oficerskie, kolejne awanse oraz odznaczenia i dyplomy. Na zakończenie tradycyjnie wszyscy uczestnicy zostają podjęci żołnierskim poczęstunkiem.

12 maja 2013 r. w czasie mszy św. nastąpiło poświęcenie sztandaru oddziału, który został ufundowany ze składek wszystkich członków.

W latach 2011, 2012 i 2013 Zarząd Okręgu zorganizował wyjazd kilkunastu członków na Litwę w celu zwiedzenia miejscowości związanych z postacią Marszałka Józefa Piłsudskiego. Delegacja Okręgu odwiedziła piękne zabytki Wilna, ale przede wszystkim cmentarz na Rossie, gdzie oddany hołd Marszałkowi przed grobem Jego Matki i Serca Syna. Na tym cmentarzu w części wojskowej są groby żołnierzy polskich, poległych w walce

o Wilno w latach 1919 – 1920. Znajdują się tam także kwatery żołnierzy Armii Krajowej, poległych w operacji „Ostra Brama”. Odwiedziliśmy również cmentarz na Antokolu, gdzie znajdują się mogiły legionistów Piłsudskiego, poległych w latach 1919 – 1920, żołnierzy z wojny obronnej 1939 r. oraz żołnierzy Armii Krajowej. Byliśmy również w Ponarach, gdzie zostało zamordowanych ponad 20 tysięcy Polaków – członków organizacji podziemnych i światowej sławy naukowców.

Głównym celem podróży było odwiedzenie Zułowa - rodzinnej miejscowości Józefa Piłsudskiego. Tutaj, w dniu 10 października 1937 r., prezydent Ignacy Mościcki wraz

z Marszałkową Aleksandrą Piłsudską podczas otwarcia tzw. „Rezerwatu Pamięci” posadzili dąb, jako symbol wieczności. Po wojnie znajdujący się w Zułowie dwór Piłsudskich został przekształcony przez sowietów w fermę trzody chlewnej po której, do dnia dzisiejszego, istnieją resztki zabudowań. W roku 2000 Związek Polaków na Litwie wykupił w tym miejscu ponad 3 ha ziemi. Na tym terenie usytuowano pamiątkowy kamień z napisem „Polska powstała by żyć”. Rozpoczęła się akcja „Zułów miejscem pamięci narodowej”. W letniej rezydencji Marszałka Józefa Piłsudskiego w Pikieliszkach mieści się obecnie biblioteka.

Tradycyjnie każdego roku przy dworku odbywa się Święto Plonów rejonu wileńskiego.

W miejscowości Powiewiórka znajduje się drewniany kościółek (Kościół Sorokpolski)

w którym miał miejsce chrzest Józefa Piłsudskiego.

W roku 2000 Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego przyjęło nazwę Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej – Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego.

Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej wprowadził, Uchwałą Nr 01 z dnia 22 stycznia 2011 r., dobrowolne umundurowanie organizacyjne, jako stały element reprezentacyjny, kultywujący tamtą epokę, a także stopnie starszeństwa w Związku. Ma to na celu propagowania czynu i postaci Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego oraz Jego żołnierzy z lat 1914 – 1920, a także przybliżenia współczesnym pokoleniom Polaków tamtego okresu chwały Oręża Polskiego. Strojem organizacyjnym Związku Piłsudczyków RP jest mundur galowy w kolorze szaro – niebieskim wzorowanym na mundurze Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz czapka maciejówka.

Przedmiotową uchwałą, prezesowi Okręgu Romualdowi Mirosławskiemu, nadany został stopień brygadiera – generała brygady Związku, a wiceprezesowi Jerzemu Cichockiemu - stopień pułkownika Związku.

W dniu 13 września 2013 r. piętnastoosobowa delegacja w mundurach organizacyjnych uczestniczyła w obchodach XXV Rocznicy utworzenia Związku Piłsudczyków RP, który powstał 13 września 1988 r. Uroczystości odbyły się w Gdyni w oparciu o bazę administracyjną Marynarki Wojennej.

W lutym 2013 r. prezes Związku Okręgu Romuald Mirosławski, ze względu na stan zdrowia, zrezygnował z pełnionej funkcji. Nowym prezesem wybrany został Jerzy Cichocki.

Obecnie Okręg Związku Piłsudczyków w Kraśniku liczy 75 członków z różnych środowisk. Są to zarówno emeryci – głównie wojskowi, osoby pracujące, jak i studenci. Liczba członków regularnie wzrasta.

W dniu 18 stycznia 2013 r. prezes Okręgu Jerzy Cichocki został mianowany brygadierem – generałem brygady. Natomiast aktualny Zarząd Okręgu przedstawia się następująco:

1. Prezes – bryg. Jerzy Cichocki

2. Wiceprezes – ppłk Roman Surdacki

3. Sekretarz – ppor. Magdalena Gubernat

4. Skarbnik – por. Marcin Wiśliński

Jesteś właścicielem tego profilu? Zyskaj za darmo więcej zapytań i klientów w swojej firmie

Darmowe wyróżnienie profilu na 30 dni!

Dołącz do Zaufany Profil

Opinie o Związek Piłsudczyków R.P. Oddział Kraśnik | Krasnik

Brak opinii.

Dodaj opinię

Jesteś właścicielem tego profilu?

Jeśli tak, nie trać możliwości aktualizowania swojego profilu, odpowiedzi na opinie oraz wysokiej pozycji w wyszukiwarkach.

Zarządzaj tym profilem

Może Ci się spodobać

x

Zgłoś naruszenie

Związek Piłsudczyków R.P. Oddział Kraśnik | Krasnik
@666912030063018

Klikając "Wyślij zgłoszenie", oświadczam iż akceptuję Regulamin serwisu i Politykę prywatności Serwisu ZaufanyProfi.pl