Poznańska Grupa Fechtunku "Salut"

Poznańska Grupa Fechtunku "Salut"

@pgfsalut

Polubienia 1232
Ocena brak
Opinie 0
Tak
0 Czy ten profil jest Zaufany?
Nie
Zobacz profil Zadzwoń

Szczegóły

Utworzono: 28 września 2013

Ostatnia aktualizacja: 2022-09-27

Kategorie: Amatorska drużyna sportowa

Opis

Strona Poznańskiej Grupy Fechtunku SALUT

*** Informacje o treningach i najczęściej zadawane pytania (kliknij) ***

Poznańska Grupa Fechtunku SALUT powstała jako gałąź Szczecińskiego Salutu. Od kilku lat działamy i rozwijamy się nie odcinając od korzeni. Inaczej jednak niż w Szczecinie, gdzie największy nacisk kładzie się na szermierkę sportową, my postawiliśmy na historyczność. Główną bronią jaką ćwiczymy jest szabla bojowa.

Zapraszamy na treningi!

TRENINGI:

Poznań ul. Widna 3 (Dom Harcerza)

wtorek i czwartek godz. 19:00 - 21:00

Opłata: 150pln / miesiąc

**** FAQ ****

* Co to jest Poznańska Grupa Fechtunku Salut i czym się zajmuje?

Jesteśmy grupą zapaleńców zafascynowanych dawną europejską szermierką. W ramach grupy zajmujemy się odtwarzaniem historycznych technik pieszego fechtunku rozmaitą bronią białą. W centrum naszych zainteresowań pozostaje szabla bojowa: piękna i niezwykle skuteczna broń używana na przestrzeni dziejów przez szereg formacji wojskowych, często wykorzystywana w roli narzędzia do rozwiązywania sporów w pojedynkach honorowych, lub zwyczajnie - do obrony życia w rąbaninach i burdach. Z racji najlepszej dostępności, w treningu szabli wykorzystujemy przede wszystkim źródła XIX-wieczne - europejskie podręczniki wojskowe i traktaty szermiercze.

* Czy jesteście bractwem rycerskim?

Nie. W odróżnieniu od grup odtwórców działających w ruchu rycerskim, PGF Salut nie zajmuje się odtwarzaniem elementów kultury materialnej, obyczajowości, itp. W skrócie: na treningach nie przebieramy się w historyczne stroje, nie nosimy zbroi i nie gadamy staropolszczyzną :). Interesuje nas wyłącznie historyczna technika walki, a do treningu i na turniejach wykorzystujemy nowoczesne ochraniacze oraz współczesne repliki i symulatory historycznej broni. Oczywiście uczestnictwo w naszych treningach w niczym nie przeszkadza działalności w grupach rekonstrukcji historycznej.

* Czy treningi prowadzą profesjonalni trenerzy i instruktorzy?

W tej chwili nie mamy w składzie osób posiadających formalne uprawnienia trenerskie i instruktorskie. Treningi prowadzą najbardziej doświadczeni członkowie grupy (niektórzy z długoletnim doświadczeniem zawodniczym w szermierce sportowej i innych sztukach walki), w oparciu o system treningowy wykształcony w trakcie kilku lat funkcjonowania grupy.

* Kto zarabia na prowadzeniu treningów PGF Salut?

Nikt. Działalność grupy jest w 100% niekomercyjna. Składki pobierane od członków grupy służą opłaceniu sali i utrzymaniu bazy sprzętu dla początkujących. Ewentualne nadwyżki przeznaczane są na bieżącą działalność grupy: np. dofinansowanie wyjazdów na turnieje.

* Czego mogę spodziewać się na treningach?

Istotą i ostatecznym celem naszych treningów jest praktyczne wykorzystanie poznanych technik w wolnej walce. Dlatego system treningowy został skonstruowany tak, żeby uczący się jak najszybciej mogli próbować swoich sił w walkach zadaniowych i sparringu. Jednocześnie, bez względu na stopień zaawansowania, na każdym treningu poświęcamy pewną ilość czasu na doskonalenie techniki, wprowadzanie nowych elementów i pracę ze źródłami historycznymi.

Typowy trening zawiera ok. 30 minutową rozgrzewkę z rozciąganiem, trening techniczny i wolne walki. Ze względu na małą ilość czasu, na sali nie zajmujemy się treningiem ogólnorozwojowym, siłowym i wytrzymałościowym. Zakładamy, że każdy z trenujących znajdzie na to czas w domu.

* W jakim wieku mogę rozpocząć trening?

Jeżeli jesteś osobą pełnoletnią i nie masz przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania sportu, zapraszamy na treningi. Mamy grono "małolatów", ale prężnie działa też Sekcja Geriatryczna, zrzeszająca wszystkich tych, którzy lubią sobie ponarzekać na zadyszkę i trzeszczące stawy.

* Czy muszę posiadać jakieś doświadczenie w sztukach walki?

Takie doświadczenie oczywiście może być pomocne ale na pewno nie jest wymagane. Bez względu na doświadczenie, szkolenie prowadzimy od zera, a tempo i intensywność dostosowujemy indywidualnie do każdego trenującego. W trakcie ćwiczeń grupowych nie ma przymusu, ryczących senpai i "dokręcania śruby". Każdy ćwiczy z taką intensywnością i zaangażowaniem jakie sam uzna za stosowne. Wszyscy jesteśmy na sali z własnej woli i dla własnej przyjemności.

* Kiedy odbywa się nabór do grupy początkującej?

Nie mamy grupy początkującej: można do nas dołączyć w każdej chwili.

* Co muszę przynieść na pierwszy trening?

Strój sportowy i wytrzymałe, przyczepne buty sportowe. Polecamy obuwie do piłki halowej albo squasha. Na pierwszych treningach możesz korzystać ze sprzętu grupy. Po kilku tygodniach warto zacząć stopniowe kompletowanie własnego wyposażenia.

* Jakiego sprzętu używa się w treningu szermierki historycznej?

Trening początkowy i duża część treningu zaawansowanego odbywa się przy pomocy piankowych symulatorów Go-Now i masek szermierczych - zwykłych lub plastikowych. Szable go-now wyglądają dziwnie, ale umożliwiają bezpieczny, bardzo intensywny trening z minimalnym ryzykiem urazów.

W bardziej zaawansowanym treningu używamy symulatorów z plastiku i stalowych replik broni, a po kilku miesiącach treningu, opanowaniu podstawowej techniki i dobrym wprawieniu ręki, ćwiczący zaczynają sparringi na stal.

Walki bronią go-now nie wymagają ochraniaczy poza ochroną twarzy. Do walki na broń stalową wymagany jest zestaw solidnych, lekkich ochraniaczy zabezpieczających całe ciało przed urazami po otrzymaniu trafienia, a jednocześnie zapewniających dużą mobilność. Do naszych potrzeb wykorzystujemy ochraniacze zaadaptowane z innych dyscyplin sportu, oraz dostępny w coraz większej ofercie sprzęt dedykowany do szermierki historycznej.

* Czy trenując szermierkę historyczną mogę się sprawdzić startując w jakichś zawodach?

W ostatnich latach szabla bojowa stała się drugą, po długim mieczu, koronną bronią w nurcie tzw. dawnych europejskich sztuk walki. Z roku na rok przybywa imprez najróżniejszego kalibru: są turnieje szabli bojowej, pojedynkowej, go-now, oraz turnieje szabli polskiej przy okazji imprez rekonstrukcyjnych. Jest wybór zawodów lokalnych organizowanych przez niektóre grupy, imprezy ogólnopolskie, cały szereg większych i mniejszych turniejów w Europie i USA, aż do wielkich imprez rangi mistrzostw świata, ściągających czołówkę zawodników i instruktorów, gdzie na listach startowych pojawia się nawet 300 walczących.

* Czy trening szermierki historycznej sprzyja urazom?

Przy rozsądnym podejściu do treningu fechtunek historyczny nie jest bardziej urazowy od innych sztuk walki. Akcje szermiercze są niezwykle dynamiczne i wywołują duże przeciążenia układu ruchu, dlatego niezwykle ważne jest poważne podejście do rozgrzewki i rozciągania w początkowej fazie treningu.

W trakcie ćwiczeń z bronią nieuniknione są siniaki i stłuczenia. Po krótkim czasie przyzwyczajają się do nich zarówno ćwiczący jak i ich najbliżsi :). Broń stalowa wymaga solidnych ochraniaczy, bez których ryzyko poważnych urazów jest niestety dość duże. Przy zachowaniu rozsądku oraz dbałości i sprzęt i poprawną technikę, zagrożenie kontuzjami można jednak praktycznie wyeliminować.

Jesteś właścicielem tego profilu? Zyskaj za darmo więcej zapytań i klientów w swojej firmie

Darmowe wyróżnienie profilu na 30 dni!

Dołącz do Zaufany Profil

Opinie o Poznańska Grupa Fechtunku "Salut"

Brak opinii.

Dodaj opinię

Jesteś właścicielem tego profilu?

Jeśli tak, nie trać możliwości aktualizowania swojego profilu, odpowiedzi na opinie oraz wysokiej pozycji w wyszukiwarkach.

Zarządzaj tym profilem

Może Ci się spodobać

x

Zgłoś naruszenie

Poznańska Grupa Fechtunku "Salut"
@pgfsalut

Klikając "Wyślij zgłoszenie", oświadczam iż akceptuję Regulamin serwisu i Politykę prywatności Serwisu ZaufanyProfi.pl