Jednostka Strzelecka 1373 Koszalin

Jednostka Strzelecka 1373 Koszalin

@JS1373

Polubienia 0
Ocena brak
Opinie 0
Tak
0 Czy ten profil jest Zaufany?
Nie
Zobacz profil

Lokalizacja

Adres: 4go Marca 75-708 Koszalin, Poland

Szczegóły

Utworzono: 1 czerwca 2012

Ostatnia aktualizacja: 2022-09-24

Kategorie: Usługa publiczna i urzędowa, Organizacja pozarządowa, Praca społeczna

Opis

Jednostka Strzelecka 1373 Koszalin jest odziałem terenowym ogólnopolskiego Związku Strzeleckiego "STRZELEC" OSW.

JEDNOSTKA

Siedzibą władz organizacji jest Warszawa, natomiast oddziałami terenowymi są rozsiane po całej Polsce Jednostki Strzeleckie. Jedną z nich jest Jednostka Strzelecka 1373 Koszalin obejmująca zasięgiem swojego działania powiat Koszaliński i okoliczne gminy.

Jednostka Strzelecka 1373 powołana została 27 marca 2010 roku Rozkazem Organizacyjnym nr 03/2010 Komendanta Głównego Związku Strzeleckiego "STRZELEC" Organizacji Społeczno Wychowawczej. Jednostka do końca 2010 roku działała przy Klubie Garnizonowym w Koszalinie ul. Andersa 32 niestety MON zdecydował sprzedać cały grunt z budynkiem. Obecnie bez stałej siedziby ale trwają prace nad pozyskaniem nowego lokum dla jednostki.

HISTORIA

Mimo, że jednostka działa niedługo, jej korzenie sięgają 2000 roku a wielu jej członków wywodzi się między innymi z drużyn harcerskich Hufca Ziemi Koszalińskiej. Harcerskie kursy uczyły pierwszej pomocy i umiejętności organizacyjnych a piesze rajdy i bieszczadzkie obozy rozwijały umiejętności nawigacji w terenie odporności na trudy wędrówki. Rodzące się zainteresowanie wojskiem i militariami rozwijano w utworzonej w 2008 r Grupie Działań Nieregularnych „Sztorm”. Tam nawiązano pierwsze kontakty z jednostkami strzeleckimi. Tam na dobre rozpoczęła się przygoda z wojskiem. Przygoda którą w wielu przypadkach zaowocowała służbą w wojsku, policji i innych służbach mundurowych.

JS 1373 DZIŚ

Obecnie Koszalińska jednostka zrzesza przeszło trzydzieści osób – uczniów, studentów i pracowników służb mundurowych, kobiety i mężczyzn w wieku od 16 do 30 roku życia.

Kadra jednostki to miedzy innymi żołnierze zawodowi, policjanci, byli funkcjonariusze Straży Granicznej, posiadający odpowiednie uprawnienia i bogate doświadczenie w pracy z młodzieżą.

Spotkania odbywają się średnio co dwa tygodnie, dwanaście miesięcy w roku. Zajęcia szkoleniowe przeplatane są ogólnopolskimi kursami, manewrami i udziałem w wielu akcjach społecznych i charytatywnych. Strzelcy biorą udział w obchodach świąt państwowych, współpracują z koszalińskim hospicjum, organizują festyny i zbiórki pieniędzy na cele społeczne.

SYMBOLIKA

Logiem jednostki jest tarcza nawiązująca stylistyką do tarczy Grupy Działań Nieregularnych „Sztorm”, Bordowy i biały kolor został zaczerpnięty z kolorystyki łuczka strzeleckiego, a granatowy przypomina o nadmorskim położeniu jednostki. Umieszczony centralnie rycerz na białym koniu pochodzi wprost z herbu miasta Koszalina, przy czym na tarczy zamiast orła białego, znajduje się miniaturka wojskowego orła z tarczą amazonek. Logo jednostki (tzw. oddziałówka ) noszona jest na lewym ramieniu wraz z Łuczkiem STRZELEC.

Drugim ważnym symbolem już nie tylko jednostki a całego Związku Strzeleckiego jest orzeł biały w koronie, wraz z literą „S” na tarczy amazonek. Jest on noszony na beretach strzelców.

SZKOLENIE

Głównym obszarem działalności jednostki oprócz szeroko pojętej działalności społecznej i wychowawczej jest szkolenie oparte na szkoleniu wojskowym i obejmujące między innymi musztrę, regulaminy, szkolenie taktyczne, ogniowe, pierwszą pomoc, topografię i łączność. Warto przy tym wspomnieć, że ZS Strzelec OSW jako jedyna organizacja strzelecka w Polsce posiada porozumienia o współpracy z Wojskiem , Strażą Graniczną oraz wieloma organizacjami pozarządowymi. Zajęcia szkoleniowe mają na celu przygotowanie do służby w wojsku, policji, straży granicznej i innych formacjach mundurowych oraz wychowanie patriotyczne i obywatelskie, podnoszenie sprawności fizycznej i uczenie zdyscyplinowanego życia w zespole.

Szkolenie podzielone jest na kilka etapów, pierwszy z nich to siedmio miesięczne szkolenie unitarne (podstawowe), które kończy się egzaminem i składanym uroczyście 3 maja Przyrzeczeniem Strzeleckim po którym młodzi rekruci stają się strzelcami i pełnoprawnymi członkami związku.

Ten pierwszy etap szkolenia ma za zadanie wyposażyć kandydata na strzelca w podstawową wiedzę i umiejętności niezbędne do funkcjonowania w organizacji oraz przygotować do późniejszych specjalistycznych szkoleń, zarówno tych teoretycznych jak i praktycznych zajęć w terenie. Zajęcia w pierwszej kolejności obejmują musztrę i regulaminy, następnie podstawy topografii, bronioznawstwa i taktyki.

Następnie następuje szkolenie specjalistyczne w trakcie, którego rozwijane są umiejętności nabyte w czasie szkolenia unitarnego. Do tego dochodzi szkolenie taktyczne w ramach sekcji, drużyny a następnie plutonu. Strzelcy biorą też udział w różnego rodzaju kursach i szkoleniach ogólnopolskich organizowanych przez inne jednostki strzeleckie oraz Komendę Główną Związku. Wśród nich warto wymienić, kursy spadochronowe, nurkowania, kursy survivalowe, piechoty i rozpoznawcze

SPRZĘT

W początkowym etapie szkolenia jednostka stara się zapewnić sprzęt i wyposażenie niezbędne do szkolenia. Z czasem jednak strzelcy sami kompletują mundur i oporządzenie taktyczne używane w czasie zajęć terenowych i codziennej działalności jednostki. Na mocy porozumienia z Ministerstwem Obrony Narodowej Strzelcy jako jedyni wśród innych organizacji pozarządowych mają prawo nosić standardowe mundury wojska polskiego wz.93. Choć w terenie równie często używane są też produkty specjalistycznych firm cywilnych. Do tego kamizelki taktyczne, hełmy, plecaki, sprzęt do bytowania i środki łączności, których łączna cena może dochodzić nawet do kilku tysięcy złotych.

Do celów szkoleniowych wykorzystywane są różnego rodzaju atrapy pistoletów, pistoletów maszynowych i karabinków. W tym oryginalna broń ostra pozbawiona cech bojowych, służąca między innymi do nauki zasady działania oraz składania i rozkładania. Atrapy karabinków wykorzystywane są głównie na zajęciach z taktyki i bronioznawstwa, natomiast szkolenie ogniowe obywa się na atestowanych strzelnicach, pod nadzorem wyspecjalizowanej kadry instruktorskiej. Na potrzeby szkolenia strzelcy wykorzystują też posiadany i przerobiony we własnym zakresie samochód osobowo-terenowy marki Honker w wersji patrolowej.

Jednostka korzysta też z dzierżawionego od gminy Manowo, w okolicy Rosnowa, terenu byłych magazynów wojskowych i jednego z tamtejszych budynków. Obiekt i przyległy ogrodzony teren jest wykorzystywany na potrzeby szkolenia oraz większych ćwiczeń i manewrów, w których biorą udział również strzelcy z innych jednostek.

Jesteś właścicielem tego profilu? Zyskaj za darmo więcej zapytań i klientów w swojej firmie

Darmowe wyróżnienie profilu na 30 dni!

Dołącz do Zaufany Profil

Opinie o Jednostka Strzelecka 1373 Koszalin

Brak opinii.

Dodaj opinię

Jesteś właścicielem tego profilu?

Jeśli tak, nie trać możliwości aktualizowania swojego profilu, odpowiedzi na opinie oraz wysokiej pozycji w wyszukiwarkach.

Zarządzaj tym profilem

Może Ci się spodobać

x

Zgłoś naruszenie

Jednostka Strzelecka 1373 Koszalin
@JS1373

Klikając "Wyślij zgłoszenie", oświadczam iż akceptuję Regulamin serwisu i Politykę prywatności Serwisu ZaufanyProfi.pl